BHPlink

Rzeszów
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Szkolenia BHP i ppoż. – najtańsze ubezpieczenie dla Ciebie i Twojego pracownika

Autor: BHPlink, publikacja: 2022-01-12

W ostatnich latach obserwujemy zwiększenie zainteresowania tematem bezpieczeństwa i higieny pracy. Wzrost świadomości pracodawców oraz dbałość o warunki pracy wśród pracowników pozytywnie oddziałują na malejący wskaźnik wypadkowości w przedsiębiorstwach, jak również na poprawę ergonomii pracy.

Cztery osoby w kaskach i prowadzący szkolenie

Przepisy dotyczące szkoleń z zakresu BHP

Zastanawiając się nad podstawą prawną, która obliguje pracodawców do zadbania o zapewnienie bezpieczeństwa w swojej firmie, należy przytoczyć tutaj przede wszystkim Kodeks pracy (art. 94 pkt 4, 2373, 23711. par. 1 pkt 5): „Pracodawca jest obowiązany w szczególności: zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy”.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, które w szczegółach określa zasady, zakres i wymagania, a także sposób dokumentowania oraz wyjątki zwalniające pracodawców lub pracowników z określonych rodzajów szkolenia.

Warto tutaj wyraźnie zasygnalizować, że to przede wszystkim pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy. Pod tym enigmatycznym sformułowaniem kryje się wiele obowiązków, które spoczywają właśnie na pracodawcy.

Wśród nich wyróżniamy:

  • stworzenie odpowiednich warunków pracy,
  • prowadzenie systematycznych szkoleń pracowników w zakresie BHP,
  • zaznajomienie z przepisami BHP odnoszącymi się do wykonywanych przez pracowników prac,
  • zapewnienie instruktażu stanowiskowego, czyli zaznajomienie z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku pracy.

Obowiązki pracodawcy

Poniżej opisano kilka ważnych z perspektywy pracodawcy punktów, które z pewnością będą pomocne w organizacji środowiska pracy.

Pracodawca zobowiązany jest do odbycia szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków.

Nawiązując współpracę z nowym pracownikiem, należy zapewnić jego przeszkolenie w zakresie BHP w formie szkolenia wstępnego. Szkolenie wstępne BHP przyjmuje formę szkolenia ogólnego oraz na stanowisku.

Szkolenie pracownika

Przeszkolenie powinno zostać każdorazowo potwierdzone przez pracownika na piśmie w karcie szkolenia wstępnego.

Nie można dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków, jeśli nie zna przepisów i zasad BHP.

W przypadku podjęcia przez pracownika pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę, szkolenie wstępne na tym stanowisku nie jest wymagane.

Szkolenia BHP i ppoż. odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Podział szkoleń

Szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy możemy podzielić na szkolenia wstępne oraz okresowe.

Szczegóły dotyczące formy oraz organizacji tych szkoleń znajdziesz na naszej stronie internetowej. W ramach działalności firmy BHPlink oferujemy Państwu szeroką gamę szkoleń BHP i ppoż., zarówno stacjonarnych, jak i szkoleń w formie online.

Każdorazowo staramy się podjeść do świadczonych przez nas usług indywidualnie, rozpatrując każdy przypadek osobno, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą na naszej stronie oraz bezpośredniego kontaktu.

BHP, ppoż, bezpieczeństwo - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 061 Specjalistów od BHP i P.POŻ. najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o BHP i bezpieczeństwie pożarowym